Článek do novin pro širokou rodičovskou veřejnost

V uplynulých dvou letech všichni pedagogové usilovně pracovali na Školním vzdělávacím programu naší školy, podle kterého od školního roku 2007/08 začneme vzdělávat žáky.

Tomuto kroku předcházela široká celospolečenská diskuse a posléze také nový školský zákon č. 561/2004 Sb., který této diskuzi dal právní rámec.

Tak jako všechny školy v ČR i naše škola tedy vypracovala svůj Školní vzdělávací program

( dále jen ŠVP), který je zpracován podle potřeb žáků, učitelů a rodičů a který zároveň splňuje i cíle celonárodní koncepce školství.

Ve ŠVP jsme si stanovili tři základní priority, které budou prolínat všemi předměty, činnostmi, projekty a dalšími aktivitami, které budou postupně zaváděny do jednotlivých ročníků našeho ŠVP.

První prioritou je komunikace. Chceme, aby žák naší školy uměl po absolvování základní školy komunikovat v mateřském jazyce, ale také aby na základní úrovni komunikoval i v jazyce anglickém a německém. Proto zavádíme výuku anglického jazyka již od 1. ročníku, jazyk německý jako volitelný v 7. ročníku. V českém a cizím jazyce učíme žáky chápat jazyk jako důležitý a nezbytný nástroj celoživotního vzdělávání. Povinný předmět český jazyk je postupně doplněn dalšími předměty jako je komunikace, kde se budou např. rozvíjet komunikativní dovednosti, vyjadřovací schopnosti žáků,  dovednost a schopnost formulovat a obhajovat vlastní názor a respektovat názor druhých, dovednost aktivně naslouchat apod. Literární seminář se zaměřuje na podporu čtenářské gramotnosti žáků, na rozbory textů z české a světové literatury, na porozumění čteného textu, na práci s knihou, shrnuje poznatky základů vývoje  české a světové literatury.

Druhou prioritou ŠVP je informatika. Dovednosti získané v tomto vzdělávacím oboru umožňují žákům aplikovat výpočetní techniku ve všech oblastech celého základního vzdělávání a stávají se jejich součástí. Rozvíjejí kreativitu žáků a mají výrazný vliv na úroveň výsledků učení žáků. Umožňují dosahovat lepších vědomostí a dovedností, vedou k přemýšlení a podporují uvažování o problému. Dovednost ovládat široké možnosti výpočetní techniky žáci využijí při zpracování samostatných prací, referátů, projektů zaměřených na průřezová témata zadaná v ostatních vyučovacích předmětech.

V 5. – 9. ročníku je vzdělávací oblast realizována prostřednictvím předmětu informatika.V 5. a 6. ročníku patří předmět mezi povinné , od 7. do 9. ročníku mezi volitelné předměty. Časová dotace je v 5. ročníku 1 týdně, v 6. – 9. ročníku 2 hodiny týdně. Obsahem výuky jsou informační a komunikační technologie (ICT). 

Třetí a neméně důležitou prioritou je environmentální výchova, kde vedeme žáky k pochopení komplexnosti a složitosti vztahů člověka a životního prostředí.

Environmentální výchova se vyučuje jako samostatný  volitelný předmět v 7. ročníku a má časovou dotaci 2 hodinu týdně v půlročním kurzu. Třída se dělí na skupiny. Předmět vznikl z průřezového tématu Environmentální výchova. Předmět vede žáky k pochopení komplexnosti a složitosti vztahů člověka a životního prostředí. Vede k pochopení postavení člověka v přírodě a komplexní funkce ekosystémů ve vztahu k lidské společnosti a uvědomování si podmínek života a možnosti jejich ohrožování. Napomáhá rozvíjení spolupráce v péči o životní prostředí na různých úrovních, k utváření zdravého životního stylu a k vnímání estetických hodnot prostředí.

ŠVP naší školy obsahuje povinné předměty tradiční, ale i nové, např. mediální a globální výchova, svět práce atd, ale pro změnu ve stylu výuky jsou důležité i další aktivity a formy vyučování – ročníkové a celoškolní projekty.

Hodnocení, ale především sebehodnocení žáků bude postupně nedílnou součástí naší práce. S postupným zaváděním ŠVP očekáváme také větší podíl rodičovské veřejnosti na chodu školy, uvítáme další pozitivní náměty a nápady pro zlepšení výuky a organizaci školy.

ŠVP je sestavený tak,aby rozvíjel žáky, jejich hodnoty, postoje, dovednosti a osobní vlastnosti. Respektuje právo dítěte na individuální rozvoj, vlastní prožívání a hledání, objevování a chybování. Je zaměřený na tvořivou a samostatnou práci, práci ve skupinách a podporuje individualitu každého dítěte. Vyžaduje také spolupráci s rodinou.

Všichni pedagogičtí pracovníci školy budou usilovat o to, aby škola byla pro děti bezpečná a radostná, aby děti chodily do školy rády, aby byla otevřená těm, kteří chtějí se školou spolupracovat a která přinese všem radost z dobře vykonané práce.

Celý text ŠVP najdete na webových stránkách školy – www.3zsneratovice.cz.

 

                                                                       Mgr. Miloslava Lamačová

                                                               

Wyszukiwanie

© 2010 Wszystkie prawa zastrzeżone.